ÚJ OTTHONFELÚJÍTÁSI PROGRAM INDUL AZ 1990 ELŐTT ÉPÜLT CSALÁDI HÁZAK ENERGETIKAI KORSZERŰSÍTÉSÉRE


Egymillió forint önrész mellett maximálisan 6 millió forintos támogatás vehető igénybe, amelynek fele kamatmentes hitel, másik fele vissza nem térítendő támogatás.

 

MIRŐL SZÓL A PÁLYÁZAT, MIRE LEHET IGÉNYELNI ÉS HOGYAN?

2024. július 1-től lehet a kölcsönigényléseket beadni az OTP, az MBH és a Gránit Bank MFB Pontként üzemelő bankfiókjaiban​!

A támogatásra az 1991 előtt épült többlakásos családi házak és sorházak tulajdonosai pályázhatnak a következő célokra:

  • Az épület külső határoló elemeinek hőszigetelése, nyílászárók cseréje
  • A használati melegvíz-rendszer korszerűsítése
  • A fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, beleértve a kéménybélelést és a kapcsolódó hőleadókat

Bővült a támogatható termékek és tevékenységek köre, így kőzetgyapot hőszigetelés telepítésére, fa szerkezetű nyílászárók beszerelésére, valamint hőszivattyús fűtési rendszer kiépítésére is pályázhatsz!

A lakástakarék-pénztári megtakarítás beszámíthatóvá vált a saját forrásba. A saját forráson felül további, el nem számolható egyéb forrás is felhasználható az ingatlan korszerűsítéséhez.

A jövedelmi szint meghatározása során figyelembe veszik az igénylővel egy háztartásban élő eltartott gyermekeket is.


Fontos, hogy a felújítás során legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni!


 

A program részletei: legalább 7 millió Ft-os befektetésre lesz lehetőség, melyből az állam 2,5, 3 vagy 3,5 millió forintot biztosít teljes egészében, attól függően, hogy az adott településen milyen az átlagkereset. A pályázónak a fennmaradó összegből 1 millió forintot kell megfinanszírozni, míg a maradék 2,5-3,5 millió forintot kedvezményes hitel mellett majd visszafizetnie, tizenkét év alatt. 

Extra 5% vissza nem térítendő támogatásra lehetsz jogosult, ha több mint 40% energiamegtakarítást érsz el a korszerűsítéssel.

Ki veheti igénybe a hitelt?

 

  • nagykorú, cselekvőképes
  • magyar adóazonosító jellel rendelkezik
  • magyar állampolgár, vagy (lakcímkártyával igazoltan) legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel ,tartózkodási hellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának olyan állampolgára,
  • aki tulajdoni hányaddal, vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezik a korszerűsítendő házban,
  • amely legalább 2024. május 1. óta Kölcsönigénylő állandó lakhelye, vagy tartózkodási helye.

Amennyiben az igénylő a kölcsön lejáratáig betölti a 75. életévét, a kölcsönügyletbe egy olyan adóstársat kell bevonni, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel. 

 

Ha többet szeretnél megtudni, innen töltheted le a szükséges dokumentumokat!

 

Milyen dokumentumokat kell összeállítani?

 

Érdemes beszerezni a következő dokumentumokat, ellenőrizni az érvényességüket és pótolni az esetleges hiányosságokat:

  • munkáltatói jövedelemigazolás
  • ingatlan tulajdoni lap (ha azon nincsen lakóingatlan vagy évszám jelölve, úgy használatbavételi engedély vagy földhivatali térképmásolat is. A tulajdoni lap és térképmásolat elektronikusan közvetlenül is beszerezhető a Földhivatali Információs Rendszerben.)
  • személyi igazolvány érvényességének és a lakcímkártya meglétének ellenőrzése
  • nemleges igazolás adótartozásról (érdemes ellenőrizni azt is, hogy az igénylő és az adóstárs ne szerepeljen elmaradással Központi Hitelinformációs Rendszerben)
  • több tulajdonos vagy haszonélvezői igénylés esetén tulajdonosi hozzájárulás(ok).

Valószínű, hogy gyorsan ki fog merülni a támogatási keretösszeg, ezért készülj fel időben, főleg, ha az elsők között szeretnéd igénybe venni a programot!


 

Milyen költségeket számolhatsz el?

 

  • anyagköltség – ennek keretében kizárólag a kereskedelmi forgalomból beszerzett új berendezés, új készülék és újonnan vásárolt anyag finanszírozható; 
  • munkadíj;
  • szakértői (beleértve az (hiteles) energetikai tanúsítvány költségét), tervezői, eljárási költségek (beleértve a közjegyzői költségeket és a tulajdoni lap másolata beszerzésének, illetve a statikai szakvélemény költségét);
  • egyéb költségek: minden olyan munka költsége, amelynek elvégzése elengedhetetlen a kivitelezési munkákhoz, vagy a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, továbbá a közvetlen helyreállítási költségek, valamint minden olyan költség, amely Saját forrásként elszámolható.

Regisztrálj teljeskörű tanácsadási szolgáltatásunkra az oldal alján található űrlap kitöltésével